Young Rider European Championships

Past Success

DRESSAGE

2005 Barzago, Italy
Team Bronze (Laura Bechtolsheimer, Maria Eilberg, Harry Boswell, Holly Burrough)

2004 Denmark
Team Bronze (Holly Burrough, Nikki Patrick, Maria Eilberg, Laura Bechtolsheimer)

2002 Pratoni del Vivaro, Italy
Team Bronze (Charlotte Edmonds, Sarah Mills, Leah Beckett, Gemma Green)

2001 Hartpury, UK
Team Bronze (Becky Moody, Kate Atlee, Sarah Mills, Andrew Gould)

 

EVENTING

2014 Vale Sabroso, Portugal
Team Bronze (David Doel, Tom Jackson, Alexandra Liddle, Holly Woodhead)
Individual Silver (Holly Woodhead)

2013 Haras de Jardy, France
Team Silver (David Doel, Camilla Dumas, Tom Jackson, Holly Woodhead)

2012 Malmo, Sweden
Individual Bronze (Dani Evans)

2011 Blair Castle, UK
Team Gold (Dani Evans, Tom McEwen, Wills Oakden, Willa Newton)
Individual Silver (Willa Newton)

2010 Pardubice, Czech Republic
Team Gold (Emily Parker, Emily Llewellyn, Laura Collett, Tom McEwen)
Individual Gold (Emily Parker)

2009
Team Gold (Laura Collett, Harry Dzenis, Emily Llewellyn, Emily Parker)
Individual Gold (Laura Collett)
Individual Bronze (Emily Llewellyn)

2008
Team Gold (Emily Llewellyn, Ben Hobday, Dani Cuomo, Georgie Spence)
Individual Gold (Emily Llewellyn)
Individual Bronze (Ben Hobday)

2007
Team Gold (Charlotte Agnew, Dani Cuomo, Emily Galbraith, Georgie Spence)
Individual Silver (Nicola Wilson)
Individual Bronze (Emily Galbraith)

2006 Pardubice, Czech Republic
Team Gold (Alice Dunsdon, Lauren Shannon, Gemma Tattersall, Amy Young)
Individual Gold (Amy Young)

2005 Segersjo, Sweden
Team Gold (Phoebe Buckley, Gemma Tattersall, Sarra Mayberry, Olivia Haddow)

2004 Portugal
Team Silver (Isabelle Taylor, Oliver Smith, Lucy Holliday, Alexandra Postolwsky)
Individual Bronze (Isabelle Taylor)

2003 Bialy Bor
Team Gold (Kitty Boggis, Georgie Davies, Rachel Thompson, Abi Walters)
Individual Bronze (Abi Walters)

2002 Wiendorf, Austria
Team Silver (Cressida Reading, Kitty Boggis, Georgie Davies, Matthew Wright)
Individual Silver (Zara Phillips)

2001 Waregem, Belgium
Team Gold (Piggy French, Clare Chamberlayne, Kylie Roddy, Helen West)

2000 Hartpury, UK
Team Bronze (Victoria Brewer, Cressida Clague-Reding, Isla Johnson-Walls, Jennifer Tett)

 

SHOWJUMPING

2014 Youth Olympic Games, Nanjing, China
European Team Gold (Jake Saywell – alongside Matias Alvaro ITA, Michael Duffy IRL, Filip Agren SWE and Lisa Nooren NED)

2013 Vejer De La Frontera, Spain
Individual Bronze (Chloe Aston)

2009
Individual Gold (Jemma Kirk)

2008
Team Bronze (Ryan Prater, Gemma Plumley, Hannah Paul, William Whitaker)

2007
Team Gold (Charlotte Platt, Gemma Plumley, Georgie Strutton, William Whitaker)
Individual Bronze (Gemma Plumley)

2006 Athens, Greece
Team Silver (Portia Howard, Gemma Paternoster, Charlotte Platt, Ryan Prater)
Individual Gold (Gemma Paternoster
Individual Bronze (Charlotte Platt)

2004 Portugal
Team Gold (Emma Shaw, Robert Whitaker, Lee Williams, Ben Maher)

2002 Copenhagen, Denmark
Team Gold (Jamie Wingrave, Ricki Hill, Matthew Broome, Robert Whitaker)
Individual Silver (James Wingrave)

2001 Gijon, Spain
Team Gold (James Davenport, Nikcy Boulter, Robert Whitaker, Richard Dvaenport)
Individual Silver (James Davenport)

2000 Hartpury, UK
Team Silver (Richard Davenport, Louis Whitte, Grace Barton, Jackson Reed-Stephenson)
Individual Bronze (Richard Davenport)

 

ENDURANCE

2012 Mont le Soie, BEL
Team Bronze (Kate Atkinson, Carri-Ann Dark, Beth Langley, Louise Rich)

 

DRIVING

2014 Ksiaz, Poland
Individual Bronze (Michael Hodgson)

 

*Results are listed from 2000